Lokaty terminowe w Polsce

Opublikowano w 2015-04-28
Napisany przez Site Owner

Forma oszczędzania w postaci lokat bankowych jest nadal bardzo popularna wśród Polaków, którzy chcą odkładać pieniądze w dłuższej perspektywie czasowej, dokładając co miesiąc małą kwotę. Robimy tak coraz częściej zaniepokojeni doniesieniami z rynków finansowych i ekspertów, którzy twierdzą coraz głośniej, że nasz system emerytalny jest niewydolny i niewykluczone jest, że żadnej emerytury nasze dzieci już nie dostaną. W takiej sytuacji najwłaściwsze wydaje się wzięcie sprawy we własne ręce i rozpoczęcie samodzielnego oszczędzania za pośrednictwem lokat bankowych. Do takiego wniosku doszli Hiszpanie i Francuzi, którzy lokują swoje pieniądze w podobny sposób jak Polacy - w większości w lokaty bankowe, mimo że rośnie też liczba osób, które grają na giełdzie swoimi oszczędnościami i sięgają po produkty strukturyzowane.

Aby jednak sięga po bardziej skomplikowane formy inwestowania i pomnażać pieniądze szybciej niż na lokatach, potrzebna jest wiedza z zakresu finansów i ekonomii. Potrzebna jest także wiedza ogólna, jak w przypadku graczy na giełdzie, którzy muszą wiedzieć wiele o rynkach finansowych na całym świecie i znać trendy oraz nastroje, aby wiedzieć jak korzystnie ulokować swoje pieniądze.

Lokaty bankowe wydają się więc spokojnym i bezproblemowym, oszczędzającym nasz czas sposobem oszczędzania i stopniowego pomnażania naszych pieniędzy. Jak wybrać te najkorzystniejsze lokaty? Przede wszystkim trzeba zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, czyli lokować różne wysokości środków w różne lokaty. Należy interesować jednocześnie wieloma ofertami bankowymi i wyszukiwać nowości na rynku. Nie należy także inwestować jednocześnie stu procent swoich oszczędności. Zdecydowanie lepiej jest inwestować poszczególne części naszego majątku w różne produkty, ale jednocześnie zostawiać sobie zawsze w domu lub na rachunku oszczędnościowym pewną kwotę, z której będziemy mogli korzystać. Dobry rozwiązaniem może być tutaj przeznaczanie takiej ostatniej kwoty oszczędności na lokaty odnawialne jednodniowe, do których możemy mieć stały dostęp bez tracenia odsetek, bo odsetki są kapitalizowane każdego dnia i w każdej chwili można bezkolizyjnie przerwać zarabianie w ten sposób. Poniżej znajdują się rodzaj lokat, z którymi mamy do czynienia niemal w każdej ofercie typowego banku:

Lokata terminowa

Lokata jest zakładana na z góry oznaczony okres. Niektóre banki dają możliwość określenia długości trwania lokaty o do jednego dnia. Większości banków jednakże określa standardowo na widełki w postaci określonej ilości miesięcy lub lat, ale też lokaty nie zakłada się w Polsce dłużej niż na trzy lata. Kapitalizacja odsetek następuje po zakończeniu czasu trwania lokaty, wcześniejsza wypłata kapitału oznacza, że odsetki tracimy. Odsetki nie są dodawane do kapitału, nie zwiększają zarobku. W trakcie trwania takiej lokaty nie można dokonywać dopłat. Oprocentowanie na takiej lokacie może być stałe, albo progresywne, czyli takie, w którym stawka oprocentowania rośnie wraz z okresem trwania lokaty. Wśród lokat terminowych wyróżniamy:

Lokaty rentierskie

Mają one głownie przynosić właścicielom stałe dochody. Odsetki od takich lokat naliczane są co miesiąc lub co kwartał i przekazywany są na odrębny rachunek - niekoniecznie rachunek w banku, w którym założona jest lokata.

Lokaty typu „skarbonka“

Lokaty tego rodzaju pozwalają na dokonywanie dopłat do kapitału w takiej wysokości i takiej częstotliwości, jak to pasuje klientowi. Równie dowolne jest dokonywanie wypłat z takich lokat. Tutaj oprocentowanie zwykle ma charakter progresywny, można dostawać znacząco zwiększone oprocentowanie, gdy oszczędzamy w ten sposób naprawdę długo.

Dlatego jeżeli potrzebna Ci najlepsza lokata, konto czy kredyt gotówkowy - 17bankow.com przychodzi Ci z pomocą i porównuje oferty. 

Komentarze

Nie ma komentarzy

Posting comments after has been disabled.