Kredyt gotówkowy - jak wybrać najlepszy?

Opublikowano w 2021-04-08
Napisany przez Site Owner

Na rynku co chwilę pojawiają się nowe oferty kredytów od różnych banków, które próbują przekonać do siebie nowych klientów. Jak więc spośród tych wszystkich ofert wybrać tą jedną, która będzie dla nas najlepsza?

Czym różnią się oferty kredytów gotówkowych?

Każdy bank ma swoją ofertę, która będzie się w jakimś stopniu różniła od oferty innych banków. Zazwyczaj nie są to ogromne różnice, ale warto przyjrzeć się dokładnie danej ofercie zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy. Może okazać się, że kredyt z niskim oprocentowaniem będzie miał wysoką prowizję i znacznie bardziej opłacalna będzie pożyczka na wyższy procent, ale znacznie mniejszą prowizją.

Koszt kredytu może się różnić w zależności od jego przeznaczenia, wysokości i czasu spłaty oraz oczywiście warunków poszczególnych banków. Czasami oprócz odsetek i prowizji, będziemy musieli ponieść również koszty ubezpieczenia kredytu - jest to dodatkowe zabezpieczenie ze strony banku w razie różnych sytuacji jak na przykład utrata pracy lub nagły wypadek.

Jak uniknąć dodatkowych kosztów kredytu?

Przede wszystkim należy bardzo uważnie przeczytać regulamin i umowę pożyczki. Niektóre banki i parabanki umieszczają drobnym drukiem zapisy o dodatkowych kosztach kredytu, na przykład za prowadzenie konta, używanie karty debetowej lub wypłat z bankomatu. Informacje o takich kosztach mogą zostać pominięte w reklamie oferty, kuszącej niskim oprocentowaniem - dlatego należy dokładnie policzyć całkowity koszt kredytu, a nie jedynie odsetki.

Porównywarki internetowe to rozwiązanie idealne?

Internetowych porównywarek kredytów jest w internecie całe mnóstwo - wszystkie mają to samo zadanie, ale nie wszystkie są równie dobre. Warto pamiętać, że nie ma idealnych rozwiązań i jedne porównywarki mogą aktualizować oferty szybciej, a inne wolniej. Dlatego nie należy podejmować pochopnych decyzji sugerując się tylko jednym źródłem informacji. Po znalezieniu interesującej nas oferty, trzeba sprawdzić czy na pewno dalej jest aktualna - najlepiej to zrobić na stronie banku, do którego należy dana oferta. Decyzja o wzięciu kredytu zawsze powinna być przemyślana i podjęta po szczegółowym zapoznaniu się z warunkami umowy.