Faktoring dla freelancera – czy warto?

W dzisiejszych czasach stabilność finansowa przedsiębiorstw powinna być stawiana na pierwszym miejscu. Odpowiednie zarządzanie budżetem nie jest jednak zawsze wystarczające. W wielu przypadkach wina leży nie po stronie zarządu, a za wszelkie zatory płatnicze odpowiadają kontrahenci. Niewypłacalność klientów zagraża obecnie wszystkim przedsiębiorcom, niezależnie od branży, w której działają. Problem nie omija również freelancerów. Czy powinni oni zainteresować się faktoringiem? Dziś przyjrzymy się bliżej tej kwestii.  

Freelancer – z czym zmagają się wolni strzelcy?

Samodzielne prowadzenie działalności zawodowej stało się na przestrzeni ostatnich lat wyjątkowo popularne. Marząc o elastyczności pracy i możliwości wykonywania zleceń na własnych zasadach coraz więcej przedsiębiorców określa się mianem freelancerów. Oprócz niezliczonych i niezaprzeczalnych korzyści, wolni strzelcy muszą się jednak zmagać z wieloma wyzwaniami, szczególnie finansowymi. 

Podstawową kwestią jest niestabilność finansowa. Freelancerzy są zmuszeni do samodzielnego pozyskiwania klientów, co może prowadzić do okresów z mniejszą ilością zleceń. Co za tym idzie, terminowe uzyskiwanie płatności jest kluczowe do prawidłowego ich funkcjonowania. Jak jednak utrzymać płynność finansową, kiedy klienci zwlekają z zapłatą za zakupione towary lub usługi? Z pomocą przychodzi faktoring.

Faktoring dla freelancera 

Faktoring jest formą finansowania dłużnego, który obejmuje sprzedaż wierzytelności w zamian za natychmiastowe wypłacenie należnych środków pieniężnych. W praktyce oznacza to, że na otrzymanie pieniędzy nie będziecie musieli czekać aż do upłynięcia terminu widniejącego na fakturze. Faktor wypłaci Wam większość (około 80-90%) kwoty niemal natychmiast po sprzedaży wierzytelności. Pozostała część zostanie pomniejszona o prowizję dla firmy faktoringowej i przekazana Wam po otrzymaniu płatności od kontrahenta. 

Korzyści płynące z faktoringu 

Coraz więcej freelancerów decyduje się na skorzystanie z usług faktora. Jakie czynniki nieustannie przyciągają nowych klientów? 

  • Poprawa płynności finansowej 

Najważniejszą, sztandarową korzyścią płynącą z finansowania dłużnego jest znacząca poprawa płynności finansowej. Jak się okazuje, faktoring niemalże wyklucza powstawanie zatorów płatniczych i umożliwia bardzo szybkie pozyskanie gotówki. Dzięki temu freelancerzy zyskują pewność, że będą dysponowali środkami pieniężnymi nawet w okresach, kiedy ich kontrahenci zwlekają z zapłatą. 

  • Oszczędność czasu i wsparcie profesjonalistów 

Wolni strzelcy są często zmuszeni do samodzielnego radzenia sobie w trudnych chwilach. Decydując się na faktoring, wybierają oni wsparcie profesjonalistów i możliwość doradztwa finansowego. Co więcej, firma faktoringowa zdejmie z barków freelancerów obowiązek windykacji dłużników. Będzie to dla nich nie tylko oszczędność czasu, ale również dobra okazja do skupienia się na swojej głównej działalności. 

  • Łatwy dostęp do finansowania 

Faktoring to szczególna opcja finansowania, która nie wymaga od swoich klientów dodatkowych zabezpieczeń. Jeżeli więc jesteś wolnym strzelcem i posiadasz niską zdolność kredytową – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na usługi firmy faktoringowej. 

Zagrożenia 

Istnieją również potencjalne pułapki, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Należy pamiętać, że faktoring generuje koszty. Jest to kwestia szczególnie istotna w przypadku wolnych strzelców, których przychody mogą być na przestrzeni czasu bardzo zróżnicowane. W zależności od wybranego modelu opłaty związane z faktoringiem mogą być zarówno bardzo wysokie, jak i wyjątkowo niskie. Warto więc już na początku dokonać dokładnej analizy, która pokaże czy potencjalne korzyści są wyższe niż możliwe wydatki. 

Czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że faktoring może być rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym dla freelancerów. Możliwość szybkiego otrzymania gotówki i utrzymania stabilności finansowej to kwestie, do których przykładają oni największą uwagę. Należy jednak mieć na uwadze możliwe zagrożenia i świadomie podchodzić do potencjalnych kosztów.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest