Faktoring przy kredycie kupieckim.

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej zdarzają się momenty, w których przedsiębiorcy nie są w stanie natychmiast zapłacić za zakupione przez siebie towary czy usługi. W takich przypadkach często stosowaną taktyką okazuje się być kredyt kupiecki. O ile zakup z odroczonym terminem płatności jest korzystny dla klientów, którzy zyskują więcej czasu na zgromadzenie niezbędnych funduszy, o tyle może się okazać niebezpieczny dla sprzedających. Jak zmniejszyć ryzyko niewypłacalności kontrahentów przy kredycie kupieckim? Dobrym rozwiązaniem okazuje się faktoring. 

Czym jest kredyt kupiecki? 

Mówiąc krótko, kredyt kupiecki jest umową między sprzedającym a kupującym, która pozwala na zapłatę za otrzymany towar w późniejszym terminie. Jest to wyjątkowo atrakcyjna opcja dla dwóch stron transakcji – zawiązanie kredytu nie wymaga wielu formalności i nie odbywa się za pośrednictwem banku. Jego warunki zależą m.in. od relacji dwóch stron, a więc zaprzyjaźnione firmy mogą się spodziewać korzystnego, nierzadko długiego odroczenia. Nie ma jednak ograniczeń, a na zastosowanie tego rozwiązania decyduje się mnóstwo przedsiębiorstw. 

Zakup z odroczoną płatnością – zagrożenia 

Kredyt kupiecki może jednak wygenerować kilka problemów. Należy pamiętać, że ryzyko niewypłacalności klienta w przypadku długich terminów rośnie. Jeżeli klient nie ureguluje należności na czas, przedsiębiorstwo będzie się zmagać nie tylko z pogorszeniem płynności finansowej, ale również z wydłużającymi się procesami windykacyjnymi. Co więcej, firmie oczekującej na zapłatę mogą towarzyszyć zatory płatnicze, które bezpośrednio wpływają zarówno na działanie jednostki, jak i relacje z partnerami biznesowymi czy innymi klientami. Długotrwałe i mnożące się zwlekanie z zapłatami będzie więc miało ogromny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a w ostateczności może nawet prowadzić do bankructwa. 

Minimalizacja ryzyka związanego z udzielaniem kredytu kupieckiego jest więc zadaniem priorytetowym, a w celu uniknięcia kłopotów finansowych każde przedsiębiorstwo powinno odpowiednio weryfikować swoich kontrahentów oraz zdecydować się na alternatywne formy finansowania. 

W czym pomoże faktoring?

Jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach form finansowania stał się faktoring. Usługa polega na sprzedaży nieopłaconych wierzytelności firmie faktoringowej, w zamian za natychmiastową spłatę większości (w zależności od umowy zazwyczaj 80/90% sumy widniejącej na fakturze) należnej kwoty. Pozostała część zobowiązania zostaje pomniejszona o prowizję dla firmy faktoringowej i przekazana na konto sprzedawcy w momencie uregulowania płatności przez dłużnika. 

Co za tym idzie, faktoring jest usługą, która znacząco poprawia płynność finansową każdego przedsiębiorstwa i eliminuje możliwość powstania zatorów płatniczych. Świetnie sprawdzi się w przypadku sprzedaży na kredyt kupiecki, gdyż minimalizuje powstanie niemal każdego możliwego zagrożenia. Faktoring daje Wam pewność, że otrzymacie należne środki pieniężne w szybkim tempie, co ograniczy ryzyko niewypłacalności oraz zwiększy efektywność zarządzania finansami. 

Podsumowując…

Faktoring to skuteczna strategia zarządzania dla każdego przedsiębiorstwa, które sprzedaje swoje produkty czy usługi na kredyt kupiecki. Jeżeli więc zmagacie się z nieciągłością finansową, a zatory płatnicze są Waszą słabą stroną – finansowanie dłużne okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest