Tradycyjny faktoring to forma finansowania znana już większości przedsiębiorców. Polega ona na sprzedaży wierzytelności odpowiedniej firmie w celu szybszego uzyskania należytych środków pieniężnych. Wraz ze wzrostem popularności faktoringu, na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej jego odmian, których zadaniem było wsparcie przedsiębiorstw ze szczególnymi potrzebami. W ostatnich latach głośnym tematem stał się faktoring restrukturyzacyjny. Czym jest, jak z niego korzystać i kto powinien się na niego zdecydować?
Czym jest faktoring restrukturyzacyjny?
Faktoring restrukturyzacyjny jest szczególnym rodzajem dłużnego finansowania, którego głównym zadaniem jest zapewnienie firmom płynności finansowej. W odróżnieniu jednak od swojej klasycznej wersji (która obejmuje jedynie podstawową sprzedaż faktur), opcja restrukturyzacyjna zakłada również wsparcie w walce z szeroko rozumianymi kłopotami z budżetem. Od swojego faktora uzyskacie więc dodatkowe doradztwo finansowe, pomoc w restrukturyzacji zadłużeń czy optymalizacji procesów biznesowych.
Faktoring restrukturyzacyjny – dla kogo?
Największe korzyści z wprowadzenia faktoringu restrukturyzacyjnego odczują te firmy, które borykają się z ciężką sytuacją finansową spowodowaną zarówno czynnikami zewnętrznymi (tj. utrata klientów, spadek popytu czy zmiany na rynku), jak i wewnętrznymi (np. złym gospodarowaniem budżetem). W ich przypadku faktor będzie w stanie zarówno wspomóc płynność finansową, jak i zatroszczyć się o fundusze danego przedsiębiorstwa. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadki start-upów oraz przedsiębiorstw z branż wysokiego ryzyka. Ta wersja faktoringu sprawdzi się również w przypadku firm, które z różnych względów zdecydowały się wdrożyć proces restrukturyzacji. W takich chwilach zarówno wsparcie finansowe, jak i doradcze jest na wagę złota.
Jak korzystać z faktoringu restrukturyzacyjnego?
Aby zyskać jak najwięcej korzyści, należy odpowiednio korzystać z danej usługi. W przypadku faktoringu restrukturyzacyjnego dużą uwagę należy przykuć do:
- Analizy potrzeb
Oceń, skąd wynikają problemy finansowe Twojego przedsiębiorstwa. Czy jest to wpływ czynników zewnętrznych, czy może złego gospodarowania przychodami? Zastanów się, jakich zmian potrzebuje firma, aby stanąć na nogi i dokładnie przemyśl, jakiej pomocy od faktora potrzebujesz.
- Wybór odpowiedniej firmy
Kluczowym etapem jest dobór zarówno odpowiednich specjalistów, jak i warunków umowy. Warto wybrać doświadczoną firmę faktoringową oraz sprecyzować zadania, których będziecie w przyszłości wymagać. Określcie rodzaj wsparcia oraz dokładnie oceńcie koszty dodatkowych usług.
- Korzystanie z rozwiązań
Wybraliście odpowiedniego faktora i podpisaliście korzystną umowę? Jeżeli tak – pora zacząć korzystać z całego potencjału faktoringu. Skupcie się na implementacji zaleceń specjalistów, monitorujcie postęp oraz cieszcie się lepszą sytuacją finansową Waszej firmy. Pamiętajcie również, że potrzeby przedsiębiorstwa mogą się zmieniać w miarę jego rozwoju. Nie trzymajcie się więc przyjętych na początku założeń i nie bójcie się zmieniać strategii – profesjonalny faktor będzie elastycznie dobierał cele tak, aby wspomóc działanie Waszej firmy.
Na co należy uważać?
Warto jednocześnie pamiętać, że faktoring restrukturyzacyjny może okazać się droższym wariantem niż jego tradycyjna wersja. O ile jest to bardziej kompleksowa usługa, o tyle może ona nie być najlepszym rozwiązaniem dla Waszej działalności gospodarczej. Dokładnie przeanalizuj koszty oraz dodatkowe opłaty z nią związane. Weź również pod uwagę warunki odstąpienia od umowy. Jeżeli nie potrzebujesz specjalistycznego doradztwa finansowego, a Twoja firma utrzymuje stabilność – lepszym rozwiązaniem okaże się klasyczny faktoring.