Faktoring w liczbach – sukces branży.

W dzisiejszych czasach faktoring jest źródłem finansowania znanym każdemu przedsiębiorcy. Służy on do zarządzania płynnością finansową i obejmuje sprzedaż wierzytelności w zamian za natychmiastowe otrzymanie środków pieniężnych. Korzyści płynących z tego typu operacji można wymieniać mnóstwo, co bezpośrednio przekłada się na rosnącą popularność całej branży. Z czego wynika rozpoznawalność tego rodzaju finansowania dłużnego i jak rozwijał się on na przestrzeni lat? Dziś przyjrzymy się funkcjonowaniu faktoringu z nieco innej strony.

Popularność faktoringu – przyczyny 

W aktualnej, niepewnej sytuacji gospodarczej i politycznej, mnóstwo przedsiębiorców traktuje stabilność finansową swoich firm priorytetowo. Co za tym idzie, decydują się oni na przeróżne formy wsparcia, które mają zapewnić ich budżetom bezpieczeństwo. Faktoring jawi się im jako opcja wyjątkowo korzystna m.in. ze względu na swoją elastyczność i innowacyjność. Obecnie dostęp do platform faktoringowych jest łatwiejszy niż kiedykolwiek, a firmy faktoringowe (w odróżnieniu od tradycyjnych form finansowania) nie wymagają od przedsiębiorców wysokiej zdolności kredytowej. Co więcej, rozpowszechnienie faktoringu poskutkowało powstaniem wielu jego odmian, które mają spełniać przeróżne potrzeby firm. Oprócz tradycyjnego finansowania oferuje on również m.in. doradztwo finansowe czy przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahentów. 

Rozwój branży 

Branża faktoringowa zaczęła się rozwijać już na początku dwudziestego pierwszego wieku i od tamtej pory cieszy się niezwykłą popularnością. Statystyki pokazują, że w ostatnich latach globalny obrót faktoringowy wzrósł nawet o kilkanaście procent. Ta wzrostowa tendencja pokazuje, że finansowaniem dłużnym z roku na rok interesuje się więcej przedsiębiorców, a rozwój całej branży postępuje w wyjątkowo szybkim tempie.

Faktoring obecnie  

Nie ulega wątpliwości, że dzisiejszy faktoring wygląda zupełnie inaczej niż ten prowadzony kilka lat temu. Branża nieustannie dostosowuje się zarówno do nowych wyzwań, jak i potrzeb rynku. Na ten moment możemy obserwować gwałtowny rozwój technologii finansowych, które pozwalają na automatyzacje oraz cyfryzacje wielu procesów biznesowych. Systemy faktoringowe umożliwiają szybkie, intuicyjne oraz (co najważniejsze) bezpieczne przesyłanie faktur odpowiednim firmom. 

Przyszłość faktoringu

Finansowanie dłużne wydaje się więc wyjątkowo obiecującą dziedziną z wieloma możliwościami rozwoju. Duże nadzieje wiązane są m.in. z postępem sztucznej inteligencji, która ma przyśpieszać procesy weryfikacji, oceny ryzyka czy przetwarzania transakcji. Zautomatyzowany faktoring będzie również bezpieczniejszy, szczególnie dzięki technologii blockchain. Rosnące zainteresowanie tą formą finansowania prowadzi do rozwoju całej branży, a co za tym idzie – na przestrzeni przyszłych lat będziemy się mogli z pewnością spodziewać nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Jedno jest pewne – faktoring pozostanie formą finansowania często wybieraną przez przedsiębiorców na całym świecie. Dzięki swojej elastyczności zyska on zdolność zarówno do spełniania rosnących oczekiwań, jak i budowania zaufania z przedsiębiorcami, co będzie prawdziwym kluczem do sukcesu. 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest