Jak sprzedać fakturę? Wszystko o czym powinieneś pamiętać.

Dla osób niezaznajomionych z faktoringiem hasło „sprzedaż faktur” może brzmieć wyjątkowo enigmatycznie. Jak się okazuje, jest to jednak proces wyjątkowo powszechny i często wykorzystywany przez przedsiębiorstwa każdej branży. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach faktoring jest jedną z najpopularniejszych form finansowania działalności gospodarczych. Dziś przyjrzymy się bliżej procesowi samej sprzedaży faktur – jak to robić i o czym należy pamiętać, aby odczuć jak najwięcej korzyści? 

Faktoring – klucz do stabilności finansowej 

Faktoring jest szczególna usługą finansową, która obejmuje proces sprzedaży wierzytelności w zamian za natychmiastowe otrzymanie części należnych środków pieniężnych. W praktyce oznacza to, że jako sprzedający nie będziecie musieli oczekiwać do upłynięcia terminu widniejącego na fakturze, aby uzyskać zapłatę za towary czy usługi. Faktor przekaże Wam około 80-90% należnej kwoty od razu po zakupie danej wierzytelności. Pozostałą część sumy (pomniejszona o prowizję dla firmy faktoringowej) otrzymacie po uregulowaniu płatności przez dłużnika. 

Faktoring oferuje Wam cały szereg korzyści. Przede wszystkim zapewnia szybki dostęp do gotówki, którą przedsiębiorstwa mogą zainwestować w rozwój działalności czy przeznaczyć na pokrycie bieżących zobowiązań. Ogranicza on również ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych do minimum, a więc korzystnie wpływa na płynność finansową i buduje pozytywne relacje zarówno z klientami, jak i partnerami biznesowymi. W zależności od wybranego pakietu, faktor może również odgrywać rolę doradcy biznesowego lub prowadzić proces windykacji dłużnika. 

Jak widać – korzyści może być naprawdę mnóstwo. Jak jednak poprawnie sprzedać fakturę?

Sprzedaż faktury krok po kroku 

Przeanalizujmy proces sprzedaży wierzytelności od początku do końca. 

  • Znalezienie odpowiedniego faktora 

Wybór firmy faktoringowej nie należy do najprostszych, szczególnie obecnie, kiedy coraz więcej firm oferuje swoje usługi. Warto jednak dokładnie sprawdzić kompetencje pracowników oraz rekomendacje tak, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję. 

  • Dobór warunków 

Obecnie istnieje całe mnóstwo wariantów faktoringu. Na rynku znajdziecie więc opcje idealnie dopasowane do Waszych indywidualnych potrzeb. Warto też sprawdzić prowizje i w razie potrzeby podjąć negocjacje, aby warunki umowy spełniały Wasze oczekiwania. 

  • Odpowiednie przygotowanie 

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie swojej działalności. Skonfiguruj systemy faktoringowe i przygotuj merytorycznie swój personel. Już przed podpisaniem umowy sprawdź, na jakiej zasadzie będzie funkcjonowała współpraca z firmą faktoringową i upewnij się, że już od pierwszego dnia będziesz mógł korzystać ze wszystkich usług. 

  • Przekazanie faktur 

Umowa została podpisana? Wystarczy, że wybierzesz faktury i w wyjaśniony wcześniej sposób przekażesz je firmie faktoringowej. 

  • Otrzymanie płatności 

Na otrzymanie części swoich należności będziecie musieli czekać zazwyczaj kilka dni. Proces ten może się zarówno wydłużać, jak i skracać w zależności od warunków opisanych w umowie. Zakończeniem cyklu sprzedaży wierzytelności będzie przekazanie Wam pozostałej części kwoty (pomniejszonej o prowizję) w momencie uregulowania spłaty przez dłużnika. 

O tym warto pamiętać! 

Jak to się mówi – wszystko ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o faktoring, korzyści można wymienić znacznie więcej niż zagrożeń. Niemniej jednak, przed wyborem takiej formy finansowania warto dokonać dokładnej analizy możliwych zysków oraz potencjalnych kosztów. Pamiętaj, że nawiązanie współpracy z firmą faktoringową będzie generowało koszty. Upewnij się więc, że opłaty nie będą dla Ciebie zbyt wysokie. 

Jeżeli dokonaliście dokładnej analizy całego procesu możecie z czystą głową cieszyć się korzyściami płynącymi z tego finansowania! 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest