W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca traktuje płynność finansową swojej firmy priorytetowo. Co za tym idzie, dużą popularnością cieszą się rozmaite formy finansowania, dopasowane do indywidualnych potrzeb danej działalności. Jedną z najczęściej wybieranych opcji na przestrzeni ostatnich lat stał się faktoring – forma dłużnego finansowania, która umożliwia szybkie uzyskanie środków pieniężnych poprzez sprzedaż należności. Ofert faktoringowych jednak nie brakuje. Skąd wiedzieć, którą wybrać?
Faktoring – co dalej?
Mówi się, że najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. Często przedsiębiorcy nie wiedzą jak i od czego rozpocząć poszukiwania odpowiedniej oferty cateringowej. Jeżeli i Ty jesteś w takiej sytuacji, przygotowaliśmy szczegółowy plan działań, którym powinieneś się kierować.
- Analiza potrzeb firmy
Każde przedsiębiorstwo w zależności od swojego rozmiaru, rodzaju prowadzonej działalności czy celu biznesowego charakteryzuje się innymi potrzebami. Przedsiębiorcy muszą więc zadać sobie kluczowe pytanie – „w czym ma mi pomoc faktoring?”. Być może będzie to zarządzanie niewypłacalnością klientów lub poprawa płynności finansowej? Opcji jest wiele, a odpowiedź na to proste pytanie pozwoli Ci sprecyzować swoje potrzeby i określić, które aspekty oferty faktoringowej są dla Ciebie najbardziej istotne.
- Wiarygodność firmy faktoringowej
Jak już wspomnieliśmy, wraz ze wzrostem popularności różnych form finansowania, na rynku pojawiło się mnóstwo firm faktoringowych. Niektóre z nich nie mogą się jednak poszczycić dobrą renomą. Przed podjęciem współpracy warto dokładnie przeanalizować wiarygodność firmy poprzez opinie klientów, historię firny oraz rekomendacje. Pamiętajcie, że dobra relacja z faktorem jest niezbędna do płynnej współpracy. W związku z tym, korzystnym rozwiązaniem może się również okazać nawiązanie kontaktu z przedstawicielem firmy i ocena zarówno jego wiedzy, jak i komunikatywności.
- Analiza umowy i kosztów
Rozbieżności w kosztach faktoringu nieustannie zaskakują przedsiębiorców. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować umowę i upewnić się, że wszystkie jej punkty są zrozumiałe. Zwróć szczególną uwagę na dodatkowe opłaty związane z usługą. Mogą to być np. koszty za zarządzanie czy dodatkowe opłaty za szybką wypłatę środków. Przeanalizuj również okres obowiązywania umowy, warunki odstąpienia oraz dokładny rodzaj faktoringu (pamiętaj, że może on być pełny lub niepełny).
Pomyśl również przyszłościowo. Zastanów się, czy dana oferta faktoringowa jest elastyczna i będzie mogła się dostosować do potrzeb nieustannie rozwijającej się firmy. Weź również pod uwagę istnienie dodatkowych usług, które mogą przynieść znaczne korzyści finansowe.
Faktoring dopasowany do Ciebie
Wybór faktora nie powinien być dokonywany pochopnie. Jeżeli wahasz się i nie wiesz, czego dokładnie potrzebuje Twoja działalność – nic straconego. Polecamy zaciągnąć porady doradcy finansowego, który pomoże Ci obiektywnie ocenić potrzeby i cele Twojej firmy.
Odpowiednio dobrana umowa faktoringowa będzie przynosiła przedsiębiorstwom cały szereg korzyści. Jeżeli więc dokładnie przemyślicie swój wybór, będziecie mogli uzyskać stabilność, płynność finansową, wsparcie profesjonalistów oraz wiele więcej!