Jak wybrać odpowiedniego księgowego? Rola w firmie, obowiązki i funkcje.

Prowadzenie ewidencji księgowej to zadanie dla profesjonalistów. Nic więc dziwnego, że w każdej dobrze prosperującej firmie jest miejsce na zawodowca, który zajmuje się finansami. Odpowiedni dobór księgowego jest więc podstawą do zapewnienia swojej firmie stabilności i bezpieczeństwa. 

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą prędzej czy później stanie przed wyborem specjalisty od spraw rachunkowości. Jeżeli i Ty jesteś w takiej sytuacji i zastanawiasz się, kogo wybrać na to stanowisko – jesteś w odpowiednim miejscu. Dziś przyjrzymy się temu zawodowi nieco bliżej i odpowiemy na najważniejsze pytania związane z tym tematem. 

Rola księgowego 

Jak już wspomnieliśmy, księgowy pełni kluczową rolę w zarządzaniu finansami firmy. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie dokładnej i rzetelnej rachunkowości, co obejmuje rejestrowanie transakcji finansowych, sporządzanie raportów finansowych oraz śledzenie przepływów pieniężnych. Ponadto, księgowy może pełnić rolę doradcy finansowego, udzielając właścicielom firmy informacji i analizy potrzebnej do podejmowania decyzji biznesowych. Dodatkowo, księgowy zajmuje się przygotowywaniem i składaniem deklaracji podatkowych oraz zapewnieniem zgodności firmy z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Mówiąc krótko – w obszarze zainteresowań księgowych znajduje się wszystko to, co generuje przepływy pieniężne w danym przedsiębiorstwie. 

Wybór – czego szukać u księgowego? 

Nie ulega wątpliwości, że znalezienie profesjonalisty nie należy do łatwych zadań. Podczas rekrutacji, warto dokładnie zbadać kompetencje potencjalnego pracownika. Zwróć szczególna uwagę na: 

  • Doświadczenie 

Księgowi z doświadczeniem mają lepsze zrozumienie praktycznych aspektów księgowości. W trakcie pracy nabywają wiedzę na temat różnych rodzajów transakcji, rozliczeń podatkowych oraz specyfiki branży, w której działają. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto więc w pierwszej kolejności patrzeć na doświadczenie przyszłego księgowego. 

  • Kwalifikacje 

Kwalifikacje księgowego będą dla Was gwarancją ich kompetentności. Potwierdzają one, że dana osoba przeszła określony poziom kształcenia, co dodaje wiarygodności jej umiejętnościom. Studia, przebyte egzaminy, kursy czy specjalizacje są więc wyjątkowo ważnym punktem odniesienia podczas wyboru osoby na stanowisko księgowego. 

  • Opinie 

Zwróć uwagę na referencje i opinie innych klientów, aby upewnić się, że księgowy jest godny zaufania. Mimo że nie zawsze są to informacje powszechnie dostępne, warto rozejrzeć się po forach, aby w przyszłości nie żałować podjętej już współpracy. 

  • Aktualna wiedza 

Upewnij się, że księgowy ma dogłębną znajomość przepisów podatkowych i rachunkowych obowiązujących aktualnie w Twoim kraju. Warto już podczas rozmowy kwalifikacyjnej subtelnie poruszyć ten temat, aby zbadać czy kandydat śledzi rozwój w dziedzinie księgowości, a co za tym idzie, czy posiada aktualną wiedzę.

  • Komunikatywność 

W tym przypadku pierwsze wrażenie odgrywa ogromną rolę. Wybierz księgowego, który potrafi jasno komunikować się i wyjaśniać skomplikowane kwestie finansowe w sposób zrozumiały dla Ciebie jako przedsiębiorcy. Pamiętaj, że to właśnie z tą osobą będziesz konsultować swoje decyzje biznesowe. 

Obowiązki zdjęte z Twoich barków 

Należy pamiętać, że praca księgowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a popełnienie jakiegokolwiek, nawet najmniejszego błędu wiąże się z przykrymi konsekwencjami finansowymi. Niestety, samodzielne prowadzenie księgowości często przynosi odwrotny skutek do zamierzonego – zamiast oszczędzać, tracimy pieniądze. Zatrudnienie profesjonalisty pozwoli Ci zapomnieć o przepisach i skupić się na dalszym rozwijaniu swojej marki. Będzie to oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu oraz nerwów. 

Nie tylko finanse!

Księgowy, choć głównie kojarzony z obszarem finansów, pełni również szereg innych istotnych funkcji w firmie. Oprócz prowadzenia księgowości i analizy danych finansowych, może być on zaangażowany w różnorodne działania, które przyczyniają się do efektywnego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Bez względu więc na to, w jakiej firmie działacie – pomoc specjalisty od rachunkowości może okazać się prawdziwym kluczem do sukcesu. 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest