Jakie świadczenia motywują pracowników? Poznaj najlepsze benefity pracownicze!

Celem każdego pracodawcy jest nie tylko pozyskanie, ale i utrzymanie przy sobie najlepszych pracowników. To właśnie oni stanowią prawdziwy filar przedsiębiorstwa, a co za tym idzie -mają ogromny wpływ jego funkcjonowanie. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ich lojalność oraz zaangażowanie przynoszą cały szereg korzyści, zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Co więc można zrobić, aby ludzie chcieli dla Was pracować? Dziś przyjrzymy się tej kwestii z bliska i podpowiemy, jakie aspekty motywują i zachęcają do dobrego spełniania swoich obowiązków. 

Miejsce pracy – kiedyś, a dziś. 

Jak się okazuje, współczesne miejsce pracy ewoluuje wraz z oczekiwaniami pracowników. Już dawno minęły czasy, kiedy jedynymi motywatorami były wyłącznie wynagrodzenie i premie. Dzisiaj, aby zatrzymać najlepszych pracowników i zachęcić ich do zaangażowania, pracodawcy muszą oferować znacznie więcej niż tylko atrakcyjne pensje. 

Większość pracowników szuka miejsca pracy, w którym mogą się rozwijać i równoważyć życie prywatne z tym zawodowym. Dodatkowym motywatorem może być również przyjazna atmosfera panująca w zespole, jak i pozytywne relacje z przełożonymi. Pracodawcy idą jednak o krok dalej – coraz więcej przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom różnego rodzaju benefity pozapłacowe. Czym są, jak działają i czy warto się na nie zdecydować? 

Benefity pracownicze – czym są? 

Benefity pozapłacowe, nazywane także świadczeniami pracowniczymi, to dodatkowe korzyści oferowane przez pracodawcę, które nie są wypłacane w formie pieniężnej. Zaliczamy do nich różnorodne formy wsparcia, które mają na celu poprawę jakości życia pracowników, podniesienie ich motywacji oraz zwiększenie lojalności wobec firmy. Benefity pozapłacowe mogą obejmować różne dziedziny życia pracownika, do najpopularniejszych z nich należą:

  1. Opieka medyczna 

Pakiety medyczne coraz częściej stają się standardem, szczególnie w dużych przedsiębiorstwach. Mogą one gwarantować pracownikom szereg korzyści m.in. ubezpieczenia zdrowotne, prywatną opiekę medyczna, refundację kosztów leków, badania profilaktyczne oraz wizyty u specjalistów. W niektórych przypadkach opieką obejmowani są nie tylko pracujący, ale również członkowie ich rodzin. 

  1. Karty sportowe

Podobnie jak opieka medyczna, karty sportowe pojawiają się obecnie w większości firm. Zapewniają one pełną elastyczność w wyborze obiektów i rodzajów aktywności. Ich posiadacze mogą liczyć na znaczne zniżki i możliwość korzystania z szerokiej gamy obiektów sportowych, takich jak siłownie, baseny, korty tenisowe, centra fitness, sale do jogi czy zajęć grupowych.

  1. Sprzęt służbowy 

Poprzez taki dodatek, pracodawca udostępnia swojemu pracownikowi sprzęt lub narzędzia niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych, ale pozwala mu również na korzystanie z niego w celach osobistych. Najczęściej udostępniane są telefony, laptopy oraz samochody. 

  1.  Pakiety kafeteryjne 

Wynagrodzenia kafeteryjne, znane również jako karty, pakiety lub systemy kafeterii płacowej polegają na przekazywaniu pracownikom specjalnych środków finansowych, które mogą być wykorzystane na zakup określonych produktów lub usług zgodnie z wyznaczonymi przez pracodawcę kategoriach. Najczęściej są to różnorodne produkty spożywcze. 

  1. Paczki świąteczne

Działają one na zasadzie przygotowania zestawu prezentów lub upominków, które są dystrybuowane wśród pracowników z okazji zbliżających się świąt. Są popularnym świadczeniem, które ze strony pracodawcy są formą premii i docenienia ich pracy wykonanej w ciągu całego roku. 

  1. Dofinansowania do szkoleń 

Z perspektywy pracodawcy zapewnienie dofinansowań do szkoleń jest prawdziwą inwestycją w swoich zatrudnionych. Dzięki nim pracownicy zyskują możliwość uczęszczania na znacznie tańsze (a w niektórych przypadkach darmowe) kursy, które poszerzają ich kwalifikacje oraz dają możliwość rozwoju osobistego. Szkolenia mogą obejmować zarówno dziedzinę, którą dana osoba zajmuje się na co dzień, jak i dotyczyć całkowicie innego sektora. 

Dodatki niskobudżetowe 

Jak się okazuje, benefity pracownicze nie muszą się wiązać z ogromnymi wydatkami. Jako pracodawcy możecie za pomocą niewielkich gestów pokazać swoim zatrudnionym wdzięczność. Na niskobudżetowe dodatki mogą się więc zdecydować nawet te firmy, które nie dysponują dużymi środkami finansowymi. Możliwość pracy zdalnej, zapewnienie przekąsek, darmowej kawy oraz herbaty w biurze czy elastyczne godziny pracy to tylko niektóre z wielu wariantów, które warto rozważyć. 

Zalety – dlaczego warto doceniać swoich pracowników? 

Jak już wspomnieliśmy, głównym celem zapewniania benefitów pracowniczych jest budowa więzi emocjonalnej między pracownikiem a pracodawcą. Każdy dodatek działa również motywująco i zachęca do lepszego wykonywania swoich obowiązków, a benefity zdrowotne przyczynią się do poprawy zdrowia i dobrostanu wszystkich pracowników. Zadowolenie poszczególnych zatrudnionych zapewni pozytywną kulturę organizacyjną, usprawni pracę w zespolę, co wpłynie na poprawę ich wyników. 

Korzyści jest jednak o wiele więcej, a pozytywne skutki wprowadzenia tego typu dodatków odczują nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy. Dzięki nim zatrudnieni czują się docenieni, co przekłada się na większą lojalność wobec firmy. Zadowoleni pracownicy są mniej skłonni do absencji oraz zmiany pracy, co przynosi korzyści w postaci stabilności zespołu i oszczędności związanych z rekrutacją i szkoleniami nowych pracowników. Co więcej, atrakcyjne benefity pracownicze mogą budować pozytywny wizerunek firmy jako pracodawcy, co przyciąga uwagę potencjalnych kandydatów oraz klientów. Mogą być więc one prawdziwym narzędziem strategicznym, które pomoże w walce o utrzymanie wysokiej pozycji na rynku. 

Na co należy uważać?

Znane powiedzenie mówi, że wszystko ma swoje wady. Czy można się jednak doszukiwać ich w przypadku dodatków pozapłacowych?

Jedynym aspektem, na który warto zwrócić uwagę są koszty związane ze świadczeniami.  Implementacja, utrzymanie, monitorowanie oraz dostosowywanie oferty do zmieniających się potrzeb pracowników może generować dodatkowe wydatki dla pracodawców. Może to być szczególnie odczuwalne dla niewielkich przedsiębiorstw, które posiadają ściśle określony budżet na dodatki pracownicze. Warto więc przed przekazaniem środków pieniężnych na benefity dokładnie rozplanować swój budżet tak, aby nie doprowadzić do kłopotów finansowych. 

Podsumowanie – czy warto? 

Benefity pracownicze to jedna z kluczowych dziedzin, w której firmy mogą inwestować, aby zbudować silną i zmotywowaną załogę. Pytanie „czy warto?” nie jest już tak jednoznaczne jak kiedyś. W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, gdzie walka o talenty staje się coraz bardziej zaciekła, oferowanie atrakcyjnych beneficjów pracowniczych może być kluczowym czynnikiem przyciągającym nowych pracowników i zatrzymującym obecnych. Niezależnie więc od branży, w której działacie – dodatki do pensji mogą się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę. 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest